


• Fully calibrated, temperature-compensated, and
mathematically-aligned to an orthogonal coordinate
system for highly accurate outputs
• High-performance, low-drift gyros with low noise density
and vibrational rectification error
• Accelerometer noise as low as 20 ug/√Hz
EASE OF USE
• SensorConnect enables simple device configuration, live
data monitoring, and recording
• Optional hardware development kit available
• The MSCL API allows easy integration with C++, Python,
.NET, C#, Visual Basic, LabVIEW and MATLAB
environments
• MIP open byte level communication protocol
• Automatic magnetometer calibration and anomaly
rejection eliminates the need for field calibration
• Automatically compensates for vehicle noise and
vibration
The MicroStrain 3DM-CX5 family of high-performance, industrial-grade, board-level inertial sensors provide a wide
range of triaxial inertial measurements, computed attitude, and navigation solutions.
The 3DM-CX5-GNSS/INS all-in-one navigation solution features a high-performance, integrated multi-constellation
GNSS receiver utilizing the GPS, GLONASS, BeiDou, and Galileo satellite constellations. Sensor measurements
are fully calibrated, temperature-compensated, and mathematically aligned to an orthogonal coordinate system
for highly accurate outputs. The auto-adaptive estimation filter algorithm produces highly accurate computed outputs
under dynamic conditions. Compensation options include automatic compensation for magnetic anomalies, gyro
and accelerometer noise, and noise effects. The computed outputs include pitch, roll, yaw, heading, position, velocity,
and GNSS outputs- making it a complete GNSS/INS (GNSS Aided Inertial Navigation System) solution. Micro-ElectroMechanical Systems (MEMS) technology provides a highly accurate, small, light-weight device
The CX product line has all the same features of the GX series in a cost-effective system-integrator friendly package designed for volume production.
| Performance Grade | High Performance Grade |
| Features | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| Random Walk | Accel: 20 µg/√/Hz, Gyro: 0.3 °/√hr |
| Bias Instability (Gyroscope) | 8 °/hr |
| Bias Instability (Accelerometer) | 40 μg |
| Hysteresis | Accel bias: 4.8 mg, Accel gain: 300 PPM, Gyro bias: 0.12 °/s, Gyro gain: 300 PPM |
| Communication Port Type | Samtec FTSH series |
| Communication Interface | TTL serial, USB |
| Update Rate | IMU: 1000 Hz, EKF: 500 Hz |
| Inputs/Outputs | 3xGPIO |
| Weight | 8 g |
| Size | 38 mm x 24 mm x 9.7 mm |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Input Voltage | 3.2 V to 5.2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| MTBF | 400094 h |
| GNSS Constellations | GPS/QZSS, GLONASS, Galileo, BeiDou |
| GNSS Frequency Bands | L1C/A, L10F, E1B/C, B1 |
| Sensing Range (Accelerometer) | 2 g |
| Sensing Range (Gyroscope) | 75 °/s |
| Sensing Range (Magnetometer) | 8 Gauss |
| Sensing Range (Pressure) | 1260 mbar |
| Accuracy | Roll/Pitch (static): 0.25 °, Heading (static): 0.8 °, Position (static): 2m horizontal, 5m vertical |
| Ingress Protection Rating | Not Rated |
| Housing Material | Aluminum |
| Software | MSCL, ROS, SensorConnect |
| Mounting Style | Embeddable, Screw Down, Precision Alignment |