


• Tactical grade gyro (1.5°/hr bias instability)
• Fully calibrated over entire temperature range
• Roll/pitch static accuracy: 0.25°, dynamic accuracy: 0.5°
• Integrated magnetometer for absolute heading tracking
• Onboard Extended Kalman Filter for attitude estimation
• User-selectable accelerometer and gyroscope range
• 1 KHz output data rate for all channels
• Factory supported ROS1 and ROS2 driver
• SensorConnect software for configuration, control, display, and logging
• MSCL open source API for easy integration
Value-focused embeddable tactical grade inertial navigation system with external position and velocity inputs. Features an advanced Extended Kalman Filter, cutting-edge orientation algorithms, advanced time management, and event triggering system.
The 3DM-CV7 offers tactical grade inertial performance in the smallest and lightest OEM package yet. Each
3DM-CV7 is individually calibrated and features an Adaptive Extended Kalman Filter for optimal performance
over a wide range of operating conditions.
All models in the 3DM-CV7 series feature cutting-edge orientation algorithms, advanced internal time management,
and a flexible event triggering system. The INS model adds external position, velocity, and heading inputs as
well as NMEA compatibility. With an unparalleled array of advanced features, the 3DM-CV7 sets the benchmark for
value and performance in its category
| Performance Grade | Tactical Grade |
| Random Walk | Accel: 29.5 µg/√/Hz, Gyro: 0.14 °/√hr |
| Bias Instability (Gyroscope) | 1.5 °/hr |
| Bias Instability (Accelerometer) | 18 μg |
| Hysteresis | Accel bias: 0.75 mg, Accel gain: 600 PPM, Gyro bias: 0.03 °/s, Gyro gain: 1000 PPM |
| Communication Port Type | Samtec FTS-105 (2×5) |
| Communication Interface | TTL serial, USB |
| Update Rate | IMU: 1000 Hz, EKF: 1000 Hz |
| Inputs/Outputs | 4xGPIO |
| Weight | 8.3 g |
| Size | 38 mm x 24 mm x 8.6 mm |
| Power Consumption | 0.23 W |
| Input Voltage | 3.2 V to 5.2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| MTBF | 2002026 h |
| GNSS Input(s) | External Input(s) |
| Sensing Range (Accelerometer) | 4 g |
| Sensing Range (Gyroscope) | 250 °/s |
| Sensing Range (Magnetometer) | 8 Gauss |
| Sensing Range (Pressure) | 1260 mbar |
| Accuracy | Roll/Pitch (dynamic): 0.5 °, Roll/Pitch (static): 0.25 °, Heading (static): 0.5 °, Heading (dynamic): 2 ° |
| Ingress Protection Rating | Not Rated |
| Housing Material | Aluminum |
| Software | MSCL, ROS, SensorConnect |
| Mounting Style | Embeddable, Screw Down, Precision Alignment |