
• Tactical grade gyro (1.5°/hr bias instability)
• Fully calibrated over entire temperature range
• Roll/pitch static accuracy: 0.25°, dynamic accuracy: 0.5°
• Integrated magnetometer for absolute heading tracking
• Onboard Extended Kalman Filter for attitude estimation
• User-selectable accelerometer and gyroscope range
• 1 KHz output data rate for all channels
• Factory supported ROS1 and ROS2 driver
• PX4 Autopilot driver for drones, rovers, robots, and more
• SensorConnect software for configuration, control, display, and logging
• MSCL open source API for easy integration
The 3DM-CV7-AHRS Inertial Measurement Unit (IMU) and Attitude and Heading Reference System (AHRS) offers tactical grade performance in the smallest and lightest OEM package yet. Each sensor is individually calibrated for optimal performance over a wide range of operating conditions.
Our Auto-Adaptive Extended Kalman Filter has been designed from the ground up to deliver consistently reliable measurements in even the most challenging environments. Cutting-edge orientation algorithms, advanced internal time management, and a flexible event triggering system put the 3DM-CV7-AHRS in a league of its own when it comes to price and performance.
| Performance Grade | Tactical Grade |
| Features | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| Random Walk | Accel: 20 µg/√Hz, Gyro: 0.3 °/√hr |
| Bias Instability (Gyroscope) | 1.5 °/hr |
| Bias Instability (Accelerometer) | 18 μg |
| Hysteresis | Accel bias: 0.6 mg, Accel gain: 125 PPM, Gyro bias: 0.04 °/s, Gyro gain: 1000 PPM |
| Communication Port Type | Samtec FTSH series |
| Communication Interface | TTL serial, USB |
| Update Rate | IMU: 1000 Hz, EKF: 1000 Hz |
| Inputs/Outputs | 4xGPIO |
| Weight | 8.3 g |
| Size | 38 mm x 24 mm x 8.6 mm |
| Power Consumption | 0.23 W |
| Input Voltage | 3.2 V to 5.2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| MTBF | 2002026 h |
| Sensing Range (Accelerometer) | 4 g |
| Sensing Range (Gyroscope) | 250 °/s |
| Sensing Range (Magnetometer) | 8 Gauss |
| Sensing Range (Pressure) | 1260 mbar |
| Accuracy | Roll/Pitch (dynamic): 0.5 °, Roll/Pitch (static): 0.25 °, Heading (static): 0.5 °, Heading (dynamic): 2 ° |
| Ingress Protection Rating | Not Rated |
| Housing Material | Aluminum |
| Software | MSCL, ROS, SensorConnect |
| Mounting Style | Embeddable, Screw Down, Precision Alignment |