
• Bias tracking, error estimation, threshold flags, and
adaptive noise modeling allow for fine tuning to
conditions in each application
• Smallest and lightest industrial AHRS with Adaptive
Kalman Filter available
• High-performance, economical solution
• Direct PCB mount or chassis mount with ribbon cable
• Precision mounting alignment features
EASE OF USE
• SensorConnect enables simple device configuration, live
data monitoring, and recording
• Hardware development kit available
• The MSCL API allows easy integration with C++, Python,
.NET, C#, Visual Basic, LabVIEW and MATLAB
environments
• MIP open byte level communication protocol
The 3DM-CV5-AHRS is the smallest and lightest industrial AHRS with an Adaptive Kalman Filter available. It features a fully calibrated and temperature compensated triaxial accelerometer, gyroscope, and magnetometer to achieve the optimum combination of measurement qualities under all dynamic conditions.
Additionally, the dual on-board processors run a exclusive Auto-Adaptive Extended Kalman Filter (EKF) for outstanding dynamic attitude estimates, making it ideal for a wide range of applications, including platform stabilization, autopilots, robotics, and vehicle health and usage monitoring.
The 3DM-CV5 family of industrial-grade, board-level inertial sensors provides a wide range of triaxial inertial
measurements, computed attitude, and navigation solutions. The Inertial Measurement Unit (IMU) includes direct
measurement of acceleration, angular rate, Delta-theta, and Delta-velocity. Compensation options include
automatic compensation for magnetic anomalies, gyro and accelerometer noise, and noise effects. In models
that include computed outputs, sensor measurements are processed through an auto-adaptive estimation filter
algorithm to produce high accuracy computed outputs under dynamic conditions. The computed outputs vary between
models and can include roll, pitch, and yaw. All sensors are fully temperature-compensated and calibrated over the
operating temperature. Micro-Electro-Mechanical System (MEMS) technology allows for highly accurate, small, lightweight devices.
SensorConnect software is a user friendly program for device configuration. MIP Monitor (MicroStrain Inertial
Protocol) can also be used. Both packages provide for device configuration, live data monitoring, and recording.
Alternatively, the MIP Data Communications Protocol is available for development of custom interfaces and easy
OEM integration.
The sensor operates independent of computer platform, operating system, or coding language.
| Performance Grade | Industrial Grade |
| Features | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| Bias Instability (Gyroscope) | 8 °/hr |
| Bias Instability (Accelerometer) | 80 μg |
| Hysteresis | Accel bias: 1.6 mg, Accel gain: 500 PPM, Gyro bias: 0.05 °/s, Gyro gain: 1000 PPM |
| Communication Port Type | Samtec FTSH series |
| Communication Interface | TTL serial, USB |
| Update Rate | IMU: 1000 Hz, EKF: 500 Hz |
| Inputs/Outputs | 3xGPIO |
| Weight | 11 g |
| Size | 38 mm x 24 mm x 9.7 mm |
| Power Consumption | 0.36 W |
| Input Voltage | 3.2 V to 5.2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| MTBF | 1035471 h |
| Sensing Range (Accelerometer) | 40 g, 4 g, 20 g, 2 g, 8 g |
| Sensing Range (Gyroscope) | 250 °/s, 500 °/s, 1000 °/s |
| Sensing Range (Magnetometer) | 8 Gauss |
| Sensing Range (Pressure) | 1260 mbar |
| Accuracy | Roll/Pitch (static): 0.5 °, Heading (static): 0.1 ° |
| Ingress Protection Rating | Not Rated |
| Housing Material | Aluminum |
| Software | MSCL, ROS, SensorConnect |
| Mounting Style | Embeddable, Screw Down, Precision Alignment |