
• High performance accelerometer
• 18 µg accelerometer bias instability
• ±16 g range
• High performance Gyroscope
• 1000°/s range
• 1.5°/hr gyroscope bias instability
• Attitude accuracy ±0.25°
• Fully calibrated and temperature compensated from –40°C to +85°C
• SAE J1939 communication protocol
• Adjustable sampling rates up to 500Hz (100Hz default)
• Triple power flexibility:
• 5V regulated
• 12V unregulated vehicle bus
• 24V unregulated vehicle bus
• Single CAN command adjusts for any mounting orientation
• Fully compliant to strict automotive and off-highway test standards
The MV7-AR tactical grade gyro-stabilised inclinometer delivers precision measurements of dynamic inclination, acceleration, and angular rate in challenging environments such as those encountered by heavy-duty construction, off-highway, agriculture, and trucking vehicles.
The MV7-AR gyro-stabilised inclinometer delivers precision measurements of dynamic inclination,
acceleration, and angular rate in challenging environments such as those encountered by heavy-duty construction,
off-highway, agriculture, and trucking vehicles. The MV7-AR utilises the power of a sophisticated
Auto-Adaptive Extended Kalman Filter (EKF) to remove errors associated with vibration, sudden linear motions,
and quake, resulting in a true reading of inclination under all conditions.
The MV7-AR’s state-of-the-art temperature compensation and calibration assures error-free performance over the
full operational temperature range.
The compact size, wide 4.5 to 36 VDC power range, IP68/IP69K rating, and SAE J1939 communications
protocol make the MV7-AR a single part solution for a full range of vehicle sizes and applications.
| Performance Grade | Tactical Grade |
| Features | Accelerometer, Gyroscope |
| Bias Instability (Gyroscope) | 1.5 °/hr |
| Bias Instability (Accelerometer) | 18 μg |
| Communication Port Type | AMPSEAL 16 gold plated 4 pin |
| Update Rate | 1-500 Hz |
| Weight | 107 g |
| Size | 78.9 x 55.0 x 23.5 |
| Power Consumption | 0.41 W |
| Input Voltage | +4.5 VDC Min, +36V VDC Max |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| MTBF | 1658495 h |
| Sensing Range (Accelerometer) | 16 g |
| Sensing Range (Gyroscope) | 1000 °/s |
| Ingress Protection Rating | IP69K, IP68 |
| Housing Material | Fiber-Reinforced PBT |
| Mounting Style | Screw Down |