
• High Performance Accelerometer
• 25 µg/√Hz (8g option)
• 80 µg/√Hz (20g option)
• Super-stable Gyro
• 8 dph in-run bias (-40 to +85°C)
• Offset temperature hysteresis 0.05°/s
• ARW 0.3°/√hr
• Pitch-roll static/dynamic accuracy ±0.25°/0.4°
• IMU sampling rate up to 1000Hz
• Auto-adaptive EKF output rate up to 500Hz
• Independently configurable IMU and EKF outputs
• Forward compatible MIP Protocol optimizes bandwidth
• SensorConnect software for configuration, control, display, and logging
High performance embeddable IMU/VRU featuring fully calibrated and temperature compensated triaxial accelerometer, and gyroscope.
Ideal for applications including stabilization, mobile robots, antenna pointing, and usage monitoring. Provides the same great performance as our 3DM-GX5-AR in an embeddable package for optimal value.
| Performance Grade | High Performance Grade |
| Random Walk | Accel: 20 µg/√Hz, Gyro: 0.3 °/√hr |
| Bias Instability (Gyroscope) | 8 °/hr |
| Bias Instability (Accelerometer) | 40 μg |
| Hysteresis | Accel bias: 4.8 mg, Accel gain: 300 PPM, Gyro bias: 0.12 °/s, Gyro gain: 300 PPM |
| Communication Port Type | Samtec FTSH series |
| Communication Interface | TTL serial, USB |
| Update Rate | IMU: 1000 Hz, EKF: 500 Hz |
| Inputs/Outputs | 3xGPIO |
| Weight | 8 g |
| Size | 38.0 mm x 24 mm x 9.7 mm |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Input Voltage | 3.2 V to 5.2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| MTBF | 400094 h |
| Sensing Range (Accelerometer) | 2 g, 20 g, 8 g, 4 g |
| Sensing Range (Gyroscope) | 300 °/s, 900 °/s, 150 °/s |
| Sensing Range (Pressure) | 1260 mbar |
| Accuracy | Roll/Pitch (static): 0.25 ° |
| Ingress Protection Rating | Not Rated |
| Housing Material | Aluminum |
| Software | MSCL, ROS, SensorConnect |
| Mounting Style | Embeddable, Screw Down, Precision Alignment |